Jakie polecam zajęcia aerobowe?
Pilates to trening o statycznym charakterze,to trening wzmacniający mięśnie znany na całym świecie. Metody Pilates używają fizjoterapeuci, osteopaci,kręgarze i chirurdzy. Pilaterz polecany jest również kobietom w ciąży. Pilates został stworzony w 1920 roku przez Josepha Pilatesa, który był niemieckim sportowcem.
Łączy w sobie elementy tai-chai, jogi, baletu czy gimnastyki.
Pilates pozwala na wzmocnienie mięśni głębokich, odpowiedzialnych za naszą postawę. Pilates to też dyscyplina umożliwiająca zwiększenie świadomości własnego ciała, jego siły i ograniczeń, tak aby móc się ciałem lepiej posługiwać.
Na czym należy pamiętać ćwicząc Pilates?
-odpowiedni oddech - wdech nosem, wydech ustami w odpowiednich momentach ćwiczeń
-kontola- świadomy ruch połączony z oddechem
-koncentracja- czyli skupienie się na tym co robimy
-wyśrodkowanie-pamiętajmy że ruch rozpoczynają się w centrum ciała od mięśni brzucha i wychodzą na zewnątrz- co pozwala uczyć stabilizacji
-precyzja harmonia wdzięk i płynność ruchu- ważna jest dokładność i jakość czyli to jak wykonujemy ćwiczenie, a nie ich ilość lub jak długo
-Zalecany jest trening minimum 2 razy w tygodniu
Jakie wyróżniamy rodzaje ćwiczeń Pilates?
Joga PILATES
To tak zwane wymieszanie Pilatesu z jogą, gdzie ćwiczymy równolegle formę i elastyczność z zachowaniem powolnego oddechu.
Stott PILATES
To dość dostępna metoda, która jest polecana wszystkim.Pozwala zachować ciało w dobrej formie i ćwiczyć całe życie. Łączy on ćwiczenia oddechowe, rozciągające.
Power PILATES
To ćwiczenia ciała przy których wykorzystuje się małe pomoce -piłki, gumy, kółka, piankowe wałki.
Pilates polecany jest ludziom żyjącym w ciągłym napięciu i stresie, kiedy brakuje energii.
Pilates pomaga wracać do zdrowia, pomniejsza napięcie i pomaga wracać do pełnej sprawności.
Zalety treningu Pilates:
-Poprawa postawy,wzmacnienie mięśni głębokich: zmniejszenie bólu pleców, brzuch jest jędrniejszy, ciało jestsilniejsze i bardziej elastyczne.
-Masowanie organów wewnętrznych
-Poprawa krążenia krwi
-Zwiększenie zakresu ruchów stawów, siły,mocy mięśni i wytrzymałości
-Zmniejszenie ryzyka kontuzji
-Poprawa rozwoju mięśni
Przykładowe ćwiczenia:
Ćwiczenie 1 - Leżymy na boku z głową na wyprostowanym ramieniu. Nogę uginamy i przenosimy kolano do przodu. Palce stopy nogi z góry dajemy ku podłodze. Z wydechem unosimy piętę do góry, z wdechem obniżamy,lecz nie dajemy na podłogę.
Ćwiczenie 2 - Stopy ustawiamy szeroko z palcami skierowanymi ku zewnątrz. Dłonie leżą na brzuchu w tym czasie robimy wdech nosem. Przy wydechu wciągamy brzuch, przy wydechu jest rozluźniony
Ćwiczenie 3 - W klęku podpartym dajemy ramiona na szerokość bioder, a dłonie na szerokość barków, rozluźniamy mięśnie. Przy wdechu dajemy pępek w dół, łopatki są ściągnięte. Z wydechem wciągamy brzuch.