Jakie polecam zajęcia aerobowe?
STRETCHING- dlaczego uważam,że warto uprawiać stretching?
Stretching to z języka angielskiego rozciąganie, jest połączeniem ćwiczeń pilatesowych, rozluźniających oraz czasem pozycji jogi.
Stretching jest metodą ćwiczeń gdzie rozciąga się 10-15 sekund i rozluźnia mięśnie 2 do 5 sekund. Regularny trening poprawi sprawność fizyczną i zręczność, zwiększy też nasz zakresu ruchów.
Ćwiczenia stretchingowe dzielą się na rodzaje:
-podczas spoczynku rozciąganie statyczne mięśni
-podczas ruchu rozciąganie dynamiczne mięści
-oraz krążenia stawów
Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce i oddychaj swobodnie!!!!
Co ważne ćwiczenia rozciągające zaleca się wykonywać powoli i dokładnie oraz unikać mocnych ruchów które czasami przynoszą wiecej szkody jak pożytku.
Co ważne to utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśni. Należy przy tym pamiętać, aby nie było ono nadmierne i aby nie bolało. Dodatkowo podczas treningu warto kierować się zasadami, które zapewnią skuteczność i bezpieczeństwo stretchingu:
-zajmij się jedną grupą mięśni dopiero po kilku powtórzeniach powtórz je z drugiej trony
-regularnie oddychaj, a przy napinaniu mięśni nie wstrzymuj oddechu
-gdy chcesz widzieć szybkie efekty wykonuj stretching 3 razy w tygodniu- regularny trening pomoże przy zdrętwiałych od długotrwałego siedzenia mięśniach
-gdy nabawisz się kontuzji lub naciągniesz mięsień zrezygnuj z ćwiczeń na jakiś czas
-przeplataj stretching dynamiczny ze statycznymi ćwiczeniami
-staraj się utrzymać równowagę podczas ćwiczeń statycznych wykonywanych na stająco aby nie uszkodzić mięśni poprzez kiwanie się
Ćwiczenia rozciągające wykonuje się zazwyczaj po wysiłku aby rozgrzane ciało lepiej się rozluźniało i nie ulegało częstym kontuzjom
Przykładowe ćwiczenia :
Noga jest oparta na krześle. Kolejno wychylamy się do przodu i w ten sposób rozciągamy mięśnie ud.
Siedzimy na końcu krzesła z wyprostowaną nogą. Później pochylamy się do nogi, zatrzymując się w tej pozycji na kilkanaście sekund, po czym zmieniamy stronę.
Stoimy w szerokim rozkroku ze zgiętą prawą nogą i podczas zginania lewej stopy nie odrywamy od podłoża. Pozycję utrzymujemy na około 30 sekund i zmieniamy stronę.